ONE THING Centella Asiatica Extract 150ml

1,160.00ден 870.00ден

Опис

Чистиот екстракт од Centella Asiatica (95%) помага за смирување, зајакнување и обновување на бариерата на кожата и ја одржува вашата кожа чиста. Концентрираниот екстракт може да се користи како тонер Centella или да се меша со други производи за да се зајакнат нивните ефекти.

*Сите производи на ONE THING се со премиум квалитет, природен растителен извор со наједноставна листа на состојки.

ФУНКЦИЈА

  1.  Го смирува црвенилото и воспалението на кожата, ги намалува акните, особено кај чувствителна кожа;
  2. Го подобрува тенот на кожата и хиперпигментацијата, особено по избувнувања;
  3. Ја зголемува еластичноста на кожата и ја подобрува циркулацијата во кожата.

НАЧИН НА УПОТРЕБА

  1. Користете како тонер: Нанесете од производот со раце или на памучна подлога и користете го како прв чекор за нега на кожата по чистењето. Ова ќе ја тонизира кожата.
  2. Употреба како спреј: Додадете го производот во шише со пумпа и користете го во текот на денот по потреба.
  3. Во крем: додадете мала количина од производот во кремот или другите производи што ги користевте претходно. Околу 5% од количината на кремот е идеална. Пример: Ако кремот е 100 ml, тогаш количината на екстракт од Artemisia треба да биде околу 5-10 ml. Можете исто така да измешате различни екстракти од ONE THING заедно (на пр: Artemisia capillaris Extract 80% + Centella Asiatica Extract 20%).
  4. DIY маска: Натопете памучна подлога со екстрактот и нанесете ја на лицето, на местата на кои ви е потребна концентрирана нега. Оставете да отстои околу 10 минути, а потоа извадете ја памучната подлога и намачкајте го вишокот производ.

Целосен опис

ДЕТАЛИ

ONE THING Centella Asiatica екстракт (95%) е потекнува од островот Јеју, Јужна Кореја. Произведен е со користење само на локално одгледуваното растение Centella Asiatica и е 100% растителен производ. Како вегански производ, не се користат состојки од животинско потекло, а брендот исто така е без суровост. Погоден за сите типови кожа, екстрактот е висококвалитетен и придонесува за подобрување на целокупното здравје на кожата.

Centella Asiatica, позната и како Готу Кола или Тигар трева е широко употребувана состојка која помага да се смири црвенилото или иритацијата. Оваа билка е позната по своите лековити својства кои се откриени пред 3.000 години. Ја смирува кожата со црвенило (состојка мадекасозид), ја подобрува еластичноста и ја негува кожата. Неговите деривати, како што се aзијатикозид и мадекасинска киселина, ги смируваат воспаленијата и акните и помагаат во регулирањето на  хидратацијата на кожата. Ова го прави идеален за употреба ако имате кожа склона кон акни или чувствителна кожа. Исто така, помага да се подобри тенот и пигментацијата на кожата, како и да се зајакне еластичноста на вашата кожа. Centella помага да се балансира рамнотежата на влагата на вашата кожа, за да се обезбеди таа да остане еластична и хидрирана.

Екстрактот од центела е богат со амино киселини, бета каротен, масни киселини и фитохемикалии кои обезбедуваат моќни ефекти на кожата и ефект кој го забавува процесот на стареење.

Според некои студии циката го забрзува заздравувањето на раните помагајќи го производството на нови клетки на кожата и синтезата на колаген, што го прави идеален за кожа склона кон акни – може и да помогне во заздравувањето и да спречи создавање лузни.

Формулацијата овозможува екстрактот да се користи на повеќе начини – како тонер, спреј, домашна маска или дури и да се меша со други производи. Можете да ја зајакнете вашата редовна рутина за нега на кожата со овој екстракт за дополнителни придобивки.

КЛУЧНИ СОСТОЈКИ

Екстракт од Centella Asiatica: Исто така познат како Готу Кола или Тигар трева, делува како антиоксиданс кој може да помогне во намалувањето на пост-воспалителна хиперпигментација. Неговите антимикробни и антиинфламаторни својства помагаат да се смири кожата која е црвена, воспалена и иритирана.

СОСТОЈКИ

Centella Asiatica Extract(95%), Butylene Glycol, 1,2-Hexanediol

НЕ СОДРЖИ:

Парабени, минерални масла, вештачки бои, триетаноламин, адитиви, алкохол, силикони, вештачки ароми, иритирачки есенцијални масла, натриум лаурил сулфат…

0
Кошничка
  • Нема внесено продукти.