Ноќни маски

Сподели

Најдобрата рутина за убавина е рутина без напор – и што може да биде поедноставно од нанесување на неверојатна корејска маска за спиење пред легнување и оставање на вашата кожа да впие луксузни, ефективни состојки додека одмарате?

Маските за спиење се еден од оние производи кои често се сретнуваат кај брендовите од Азија, но поретко се наоѓаат на западниот пазар, кој полека се почнува да ги вклучува, но сеуште изборот е мал.

Маските за спиење потекнуваат од сознанието дека во текот на денот, нашата кожа доживува многу стрес и нарушување од факторите на животната средина како што се слободните радикали, загадувањето, стресот, времето, греењето во затворен простор и УВ зраците итн. Сите овие фактори не само што можат да ја нарушат рамнотежата на вода и маснотии во кожата и нејзината текстура, може да предизвикаат и распаѓање на клетките на кожата, што резултира и со предвремени знаци на стареење (вклучувајќи брчки, пигментација, губење на сјајот на кожата).

Процес на природно обновување и регенерација на кожата

Ноќното спиење е најефикасното време за обновување и регенерација на кожата.

Во текот на ноќта, кожата има зголемена стапка на обновување на клетките. Ова значи дека во овој период најинтензивни се процесите кои придонесуваат за да се поврати оштетувањето на кожата, да се зајакне нејзиното производство на колаген и да се бори против слободните радикали. Регенерацијата на клетките на кожата речиси се удвојува и својот пик го достигнува во периодот од 23 часот до 4 часот наутро, поради што спиењето во овој период е многу важно за да ги искористите придобивките.

Протокот на крв во кожата се зголемува за време на спиењето, што помага да се добие освежен сјај, а телото создава нов колаген кој ја санира штетата од УВ зраците – сето тоа ја прави кожата подготвена за користење на корисните состојки кои се нанесени локално. Заради зголемената циркулација, температурата на кожата е повисока и има подобри способности за апсорпција, што ја прави поприемлива за активните состојки, бидејќи тие можат да навлезат подлабоко и да бидат поефикасни. Сепак, од друга страна, зголемено губење на влагата од кожата се случува ноќе, поради што е важно да се обезбеди доволна хидратација и заклучување водата која може да се изгуби за време на спиењето.

Улога на ноќните маски

Ноќните маски функционираат како совршено дополнување на репаративните процеси низ кои поминува кожата во текот на спиењето, според објаснувањата на дерматолозите. Терминот „спиење за убавина“ доаѓа од фактот дека нашата кожа природно се обновува и се обновува ноќе. Така, додавањето малку дополнителна помош со активните материи во маската за спиење може само да го поттикне процесот.

Најдобрите корејски маски за спиење се како ноќни креми кои се надградени. Тие ги содржат придобивките од маската за лице, но лесно се апсорбираат како ноќен крем. Ако вашата кожа има потреба од интензивна хидратација или сеуште се појавуваат суви дамки и флеки со кои вашиот обичен ноќен крем или навлажнувач не може да се справи, маска за спиење (sleeping mask) – која понекогаш се нарекува пакет за спиење (sleeping pack) – е вистинско решение. Особено, во зимските месеци кога комбинацијата на пониски температури и влажност, сурови зимски ветрови и топлина во затворен простор може да резултира со сува, безживотна и иритирана кожа.

Карактеристики на ноќните маски

Маската се користи еднаш или двапати неделно, после чистење на лицето, нанесувње на тонер и серум, наместо ноќен крем. Секоја маска за спиење се разликува во однос на состојките што ги вклучува, но генерално може да очекувате да најдете пептиди, екстракти од билки, есенцијални масла, хијалуронска киселина и церамиди за заштита накожата, а можеби и една или две дополнителни состојки како екстракт од слуз од полжав. Овие ноќни третмани за убавина се преполни со хранливи состојки кои ја потхрануваат кожата додека спиете. Без разлика дали сакате да дадете интензивна хидратација, да го осветлите вашиот тен, да го подобрите тонусот и текстурата на вашата кожа или да ги измазните фините линии, вашето решение може да биде ноќната маска за спиење. Прочитајте за да видите како овие кремасти мешавини можат да го трансформираат сјајот на вашата кожа.

Горенаведените точки се она што го прави толку важно да имате маска за спиење. Маската за спиење не само што обезбедува интензивно зајакнување на влажноста на вашата кожа, туку и помага на вашата кожа да биде третирана со активни состојки за да обезбеди помазна, помека, поисполнета кожа и подобрен тен кога ќе се разбудите следното утро. Се разликува од ноќниот крем бидејќи ноќните креми се повеќе за хидратација, смирување и обезбедување на заштитна бариера над кожата. Маската за спиење го прави сето тоа, но има дополнителна функција на негување и лекување на кожата слично како што прави серумот со активни состојки за борба против проблеми со кожата.

Начин на употреба на ноќните маски

Се применуваат на последниот чекор од вашата рутина за нега на кожата пред спиење и е производ за третман кој се користи 1-2 пати неделно за да и даде на вашата кожа дополнителен поттик кога е потребно. Сепак, може да се користи почесто, па дури и секојдневно ако вашата кожа се согласува со тоа (3-4 пати неделно или секој ден во текот на зимата).

Нанесете тенок слој од маската на лицето непосредно пред спиење, почекајте неколку минути пред да ја „нападнете“ перницата, а потоа спијте мирно знаејќи дека овие маски не се толку масни како што мислите – и нема да ви ја уништат навлаката за перница. Наутро, ќе се разбудите со посјаен и похидриран тен – измијте ја маската со вода, исчистете го лицето како што вообичаено го правите тоа, не заборавајте крема со заштитен фактор и тргнете. Едноставно, нели?

Ноќните маски се обично балсами или гелови кои се апсорбираат во кожата и се наменети да дејствуваат подолго време, за време на фазата на регенерација на кожата во циклусот на спиење. Во споредба со традиционалните маски за лице кои треба да се исплакнат по 10-15 минути, ноќните маски се формулирани да ја третираат кожата околу осум часа кои ги преспивате.

Забелешка: Ноќната маска може да се нанесе после вообичаената хидратантна крема за навечер или да ја замени, доколку сметате дека не ви треба толку многу хидратација. Во првиот случај, вообичаената рутина за нега на кожата завршете ја порано навечер, а потоа пред легнување, нанесете маска за спиење за дополнителна хидратација и за запечатување на сите активни состојки од рутината. На тој начин ќе се апсорбираат сите производи применети во рутината, без чувство на тежина врз кожата со додавање на ноќната маска.

 

КОЈА НОЌНА МАСКА Е СООДВЕТЕН ИЗБОР ЗА ВАС?

1. COSRX Ultimate Nourishing Rice Overnight Mask 60ml

Маска за спиење која содржи 65% екстракт од ориз и други природни состојки за осветлување, изедначување на тенот, потхранување и навлажнување на кожата додека спиете. Може да се користи како маска за спиење, маска за миење или крем.

 

Линк до производ: https://elloxy.mk/?product=cosrx-ultimate-nourishing-rice-overnight-mask-60ml-renew

 

 

 

2. SOMEBYMI Yuja Niacin 30 Days Miracle Brightening Sleeping Mask

 

2 во 1 маска за спиење која е збогатена со 70,5% корејски екстракт од Јуја, која го ревитализира тенот. Заедно со 5% ниацинамид, оваа маска го инхибира производството на меланин за да спречи затемнување на кожата. Преполна со 10 дополнителни супер витамини, оваа повеќенаменска маска за спиење помага во освежување на кожата, оставајќи ја кожата светла и навлажнета. Овој производ е лесен и не ја мрси кожата што ја прави соодветна за употреба преку ноќ.

Линк до производ: https://elloxy.mk/?product=somebymi-yuja-niacin-30-days-miracle-brightening-sleeping-mask

 

3. PYUNKANG YUL Sleeping Mask

 

Маска за спиење која ја измазнува на кожата, го зголемува нивото на влажност, создавајќи еластичен, росен изглед следниот ден.

Збогатена со церамид за да ја надополни деликатната кожа со влажност, зајакнувајќи ја бариерата на кожата.

Дополнтелно е збогатена со PHA добиен од овошје и екстракт од кора од бела врба за благо ексфолирање на кожата.

Линк до производ: https://elloxy.mk/?product=pyunkang-yul-sleeping-mask-120ml

 

4. COSRX Full Fit Propolis Honey Overnight Mask

 

Оваа маска  нуди повеќенаменска формула: ноќна маска, крем за лице и третман за миење – сè во едно. Збогатен со повеќе од 87% екстракт од прополис и природен пчелин восок, обезбедува интензивна влага за  дехидрирана кожа. Тоа е лесна маска од тип на гел што обезбедува голема хидратација. Има висока концентрација на антибактериски и антиинфламаторни екстракти од прополис, што ја прави неверојатно лековита за стресна и воспалена кожа.

Линк до производ: https://elloxy.mk/?product=cosrx-full-fit-propolis-honey-overnight-mask-60ml

 

 

5. iUNIK Propolis Vitamin Sleeping Mask

Кремаста маска за спиење која интезивно ја навлажнува, ревитализира и подмладува кожата. Обезбедува богата хидратација и потхранување на уморната кожа во текот на ноќта; ја осветлува и ја прави кожата чиста и здрава.

Совршена за сите типови на кожа, особеносува, кожа со флеки и бори.

Линк до производ: https://elloxy.mk/?product=iunik-propolis-vitamin-sleeping-mask-200ml

Повеќе

Uncategorized

Ноќни маски

Најдобрата рутина за убавина е рутина без напор – и што може да биде поедноставно од нанесување на неверојатна корејска маска за спиење пред легнување

0
Кошничка
  • Нема внесено продукти.