Слуз од полжав – магичната состојка на корејските козметички производи за нега на лице

Сподели

Зошто слузот од полжав (муцин)  е толку добар за вашата кожа?

Хијалуронска киселина, прополис и мед, цика, AHA и BHA, алое вера, зелен чај, масло од чајно дрво, екстракт од корен од сладунец и СЛУЗ од ПОЛЖАВ – ова се само некои од посебните состојки кои навистина ги дефинираат корејските производи за нега на кожа. Многу корејски производи за нега на кожа содржат една или можеби дури и повеќе од една од овие состојки.

Слузот од полжав е дефинитивно една од најпопуларните состојки во светот на корејската  нега на кожата. Повеќето луѓе користат барем еден производ што содржи слуз од полжав во нивната рутина!

 

Тоа така поради огромниот опсег на придобивки што слузот од полжав го има за вашата кожа, вклучувајќи: лекување акни, намалување на хиперпигментацијата и измазнување на фините линии и брчки.

Супериорноста на корејските козметички производи кои содржат слуз од полжав, во однос на ефикасноста на другите производи со слуз од полжав се должи токму на неспоредливо повисоката содржина на оваа благотворна состојка.

 

Кои се придобивките од слузот од полжав во негата на кожата?

  • Подобрување на заздравувањето на раните и обновување на ткивото
  • Намалување на црвенило и иритација
  • Избледување/намалување на хиперпигментацијата
  • Борба против ширење на бактериите кои предизвикуваат акни
  • Подобрување на текстурата на кожата и изедначување на тенот на кожата
  • Подобрување на хидратацијата
  • Намалување на активноста на слободните радикали
  • Подобрување на производството на колагенот и еластичноста на кожата
  • Измазнување на фини линии и брчки

 

Придобивките од слузот-муцинот од полжав за кожата

Муцинот од полжав е мултифункционален, со способност да направи сè од хидратација до зајакнување на производството на колаген, протеин кои се одговорни за здрава, младешка кожа, како и спречување и намалување на брчки. Освен тоа, има и антимикробни својства, што го прави одличен за борба против бактериите кои предизвикуваат акни.

Ја хидрира кожата: слузот од полжав (муцинот) содржи навлажнувачки агенси кои делуваат на подобрување на бариерната функција на кожата, и ги блокираат иритантите од околината, а истовремено ја заджува влажноста.

Го стимулира производството на колаген: Слузот од полжав (муцинот) од  се состои од состојки наменети за заздравување или заштита од повреди. Тие вклучуваат фактори на раст, односно со поттикнување на раст на нови клетки на кожата и нов колаген. И, како што знаеме, колку повеќе колагентолку помалку брчки и помлада кожа. Освен тоа, слузот од полжав дека содржи и гликолна киселина, уште еден познат засилувач на колаген collagen-booster.

Ја смирува иритацијата: алантоинот е уште една клучна компонента во слузот од полжав, состојка со лековити својства која ја смирува иритацијата, ја измазнува кожата и ја стимулира регенерацијата на клетките.

Муцинот – слузот од полжав е добар за лекување на акни – одлична состојка што треба да ја вклучите во вашата рутина за нега на кожата доколку страдате од појава на акни. Слузот од полжав (муцин) природно има антимикробни својства, што помага да се задржат бактериите кои предизвикуваат акни. Сепак, гликолната киселина во муцинот на полжавот, исто така, помага да се спречат избивањата со пилинг на кожата (а со тоа и отстранување на мртвите клетки од кожата и одзатнување на порите).

Муцинот-слузот од полжав, исто така, може да помогне да се подобри бариерата за влажност на кожата – што за возврат ќе ги намали избувнувањата. Ова се должи на состојката хијалуронска киселина, која одлично ја хидрира кожата,  што значи дека ги привлекува молекулите на водата кон надворешниот слој на кожата, одржувајќи ја вашата кожа хидрирана.

Обезбедува важни витамини и минерали: слузот-муцинот од полжав е полн со листа на хранливи материи кои се корисни за вашата кожа, вклучувајќи антиинфламаторен цинк и лековит манган. Содржи бакарни пептиди, исто така познати поради нивниот ефект на зголемување на колагенот и намалување на брчките. Исто така, содржи витамини А и Е, кои се одлични антиоксиданти.

Слузот од полжав (муцинот) е добар за избледување на пост-воспалителна хиперпигментација

Слузот од полжав (муцинот) има уште едно големо својство – одлично ја намалува хиперпигментацијата.

Зошто муцинот од полжав е толку добар за лекување на акни и лузни од акни? Причината е затоа што филтратот од секрет од полжав содржи многу состојки (вклучувајќи протеини, пептиди и еластин), кои помагаат да се залечат лузните од акни. Ова повторно има смисла кога ќе помислиме на полжави во природата – тие имаат многу меки тела кои треба да можат брзо да заздрават бидејќи често патуваат по груби површини – а нивната слуз им помага да го направат тоа.

 

Кои компоненти во слузот од полжав имаат корист за вашата кожа и како?

Хијалуронска киселина

Хијалуронската киселина е молекула составена од шеќери кои телото природно ги произведува самостојно за да ја одржи содржината на влага во вашата кожа.

Меѓутоа, како што старееме, нашата кожа ја губи способноста да ја држи водата, па додавањето на хијалуронска киселина во вашата рутина за нега на кожата е одличен начин да се ублажи загубата на вода и да се надополни влажноста во вашата кожа.

Хијалуронската киселина е состојка што ја врзува влагата која има способност да се врзува 1000 пати повеќе од својата тежина во вода, што ја прави клучен фактор за одржување на влажноста на кожата.

Ова помага да се намали појавата на фини линии и брчки, одржувајќи ја кожата цврста и тонирана и оставајќи полн и еластичен тен.

Гликолна киселина

Гликолната киселина може да навлезе најдлабоко во кожата поради нејзината мала молекуларна големина и е позната како една од најмоќните алфа хидрокси киселини.

Оваа киселина ги содржи придобивките од АХА, ги отстранува мртвите клетки од кожата, ја измазнува текстурата на кожата и ги намалува знаците на стареење како што се фините линии и брчките.

Алантоин

Алантоинот е неиритирачка состојка која се користи во козметиката како регенератор на кожата, смирувачко и заштитно средство.

Заедно со Cica, Centalla Asaiatica и Madecassoside, алантоинот е една од водечките состојки во корејскиот тренд за убавина која ја смирува и опушта кожата. Добрата работа за овој навлажнувач е што е толку нежен што може да се користи на сите типови кожа, вклучувајќи ја и чувствителната кожа.

Ова хидратантно соединение има лековити и кератолитички својства. Кератолитик значи дека помага во ексфолијација на вишокот клетки на кожата и кератин. Ова ја зголемува хидратацијата на кожата, ја омекнува текстурата на кожата и ја намалува појавата на фини линии и брчки. Најдобро е за оние со сува кожа која чеша, ронлива кожа со груба текстура или безживотен тен.

Нешто што треба да се забележи: Алантоин често се користи во креми за лузни со силикон и други емолиенти за да се засилат резултатите. Сепак, избегнувајте да го комбинирате со пилинг, како што се АХА или БХА, бидејќи тоа може да предизвика негативна реакција или прекумерна иритација.

Пептиди

Пептидите во негата на кожата се навистина повеќе од обична возбуда и вистина е дека како што почнуваме да старееме, телото почнува да произведува помалку колаген, што доведува до брчки и стареење на кожата.

Пептидите го поттикнуваат производството на колаген, ги обновуваат оштетените клетки, ги минимизираат фините линии и и даваат на кожата помладешки изглед.

Оваа магична состојка може да се најде во серумите, маските за лице и хидратантните креми и може да се користи за сите типови на кожа, вклучително и чувствителна, склона кон акни и сува кожа.

Антимикробно

Антимикробно средство  кое може да го спречи растот или да уништи микроорганизми како што се бактерии, вируси и габи.

Ова е особено корисно за оние кои страдаат од акни, бидејќи една од причините за овој проблем со кожата е прекумерниот раст на бактериите p-acnes. Покрај тоа, антибактериските агенси можат да помогнат во процесот на заздравување на раните со спречување на инфекции.

Антиоксиданси

Антиоксидансите ја штитат кожата од оштетување со неутрализирање на слободните радикали и дозволувајќи ѝ на кожата да се обнови.

Некои антиоксиданси исто така можат да го стимулираат производството на колаген, да го осветлат тенот на кожата, да ја смират иритацијата, да ја намалат пигментацијата и фините линии и брчки.

 

Кои се најдобрите  корејски производи од муцин-слуз од полжав?

 

ЗАКЛУЧОК

Доколку сакате да ги користите сите придобивки на слузот од полжав-муцин како повеќенаменско средство за хидратација, за зголемување на производство на колаген, против стареење, акни итн…побарајте го во серуми, креми и други производи кои имаат поголема концентрација на состојката. Користете го во дневната и ноќната рутина.

Голема предност на корејските производи, е дека концентрацијата на филтратот од слуз од полжав е толку висока кај корејските производи (96%, 92%),  за разлика од некои други производи од полжави на пазарот кои имаат минимален процент на слуз од полжав и имаат додадени активни состојки, ботанички екстракти или парфеми, корејските производи изобилуваат што ги прави одлични производи за луѓе со чувствителна кожа или кожа склона кон акни.

 

 

Повеќе

Uncategorized

Ноќни маски

Најдобрата рутина за убавина е рутина без напор – и што може да биде поедноставно од нанесување на неверојатна корејска маска за спиење пред легнување

0
Кошничка
  • Нема внесено продукти.