Како да го пронајдете најдобриот производ за хидратација и навлажнување на вашиот тип кожа?

Сподели

Дали го користите вистинскиот крем за лице за вашата кожа? Еве како да изберете  крем кој најдобро одговара за вашиот тип и проблеми на кожата.

Дали сте презаситени кога купувате, да пронајдете совршен хидратантен крем за вашата кожа? Постојат многу опции за избор, од гелови до кремови, лосиони, сите по различни цени – имиња, од аптеки до луксузни брендови од висока класа. Сето тоа може да биде многу збунувачки.

Според психологот Бери Шварц, колку повеќе избор имате, толку помалку ќе бидете задоволни со вашите резултати. Не грижете се – ние сме тука за да ви објасниме се што е потребно за да можете да ја донесете правилната одлука.

Што е хидратантен навлажнувачки производ?

Производите за хидратација и навлажнување на кожата на лицето се дизајнирани да го зголемат нивото на водата, да ја омекнат кожата и да создадат бариера на кожата, одржувајќи ја кожата здрава и млада. Сепак, користењето погрешни производи за вашиот тип на кожа може да доведе до влошување на состојбата на кожата, да предизвика избувнувања, сушење на кожата и брчки.

Важно е да се разбере какво дејство имаат сите состојки бидејќи секоја формула содржи различни навлажнувачки агенси за да се задоволат уникатните типови на кожа и проблеми. Ќе се потрудиме да ги најдеме најдобрите производи за вашата рутина за нега на кожата!

 

3 различни типови на навлажнувачки агенси

Навлажнувачи-Хумектанти

Хумектантите се хидрофилни состојки, љубители на вода, кои се врзуваат со молекулите на водата и влечат вода и од воздухот и дермисот (длабоко во вториот слој на кожата), кон епидермисот (горните слоеви на кожата).

Изградени се е од мали молекули и многу вообичаени состојки како што се хијалуронска киселина, глицерин, АХА (алфа хидроксилни киселини – гликолна киселина, млечна киселина), салицилна киселина, уреа, шеќери (фруктоза, гликоза, сахароза, мед), аминокиселини, пантенол ( витамин Б), натриум ПЦА, еластин и колаген, се примери на хумектанти-навлажнувачи.

Некои од нив имаат особини на пилинг, ги отстрануваат мртвите клетки од кожата, со разградување на протеините кои ги држат клетките заедно. Многу често се користат со оклузивни агенси кои ја задржуваат влажноста што хумектантите-навлажнувачите ја обезбедуваат на кожата.

 

Емолиенти

Емолиентите помагаат да се пополнат пукнатините, да се омекне и измазни кожата, што ги намалува сувите груби дамки на кожата – вообичаени состојки се церамиди, путери, липиди, масни киселини, диметикон и други растителни масла (кокос, јојоба, семe од грозје и други).

Многу од навлажнувачите за лице имаат и емолиенти и хумектанти, со што се зголемуваат придобивките за хидрирање. Емолиентите обезбедуваат некои оклузивни својства (диметиконот е добар пример) додека многу од хумектантите исто така,  се и емолиенти.

Оклузиви

Оклузивните агенси обично се состојат од големи молекули и се базираат на масло, што им отежнува да навлезат во кожата, така што остануваат на површината на кожата и создаваат физичка бариера за задржување на влагата и спречуваат губење на вода. Тоа се производи со густа маст како вазелин. Таков вид на  состојка е цинк, пчелин восок, путери, вазелин, стеаринска киселина, алантоин, минерални масла.

Диметиконот и циклометиконот се силикони кои дејствуваат како оклузивни агенси. Кога некои производи се означени како „без масло“, тие обично содржат диметикон наместо минерални или растителни масла. Тоа се генерално одлични производи за тело или идеални за многу сува кожа – лице, раце, лакти, колена и стапала.

 

Најдобри корејски хидратантни креми за различни типови на кожа

Хидратантни креми за лице за нормална кожа

Имате среќа ако вашата кожа не е сува, ниту мрсна, но не значи дека не ви требаат хидратантни креми или  дека секогаш ќе остане така.

Добрата вест е дека наоѓањето крем за лице за овој тип на кожа е релативно полесно, обидете се да изберете производи кои се однесуваат на моменталната состојба на кожата. Или пронајдете функционални хидратантни креми како пилинг формулирани со AHA BHA PHA или SPF креми за заштита од сонце.

Некои состојки можат да бидат корисни за секој тип на кожа, како што се антиоксиданти, витамини, хијалуронска киселина. Поради тоа балансирање, хидрирање и заштита на кожата се клучни за одржување на вашата кожа здрава и сјајна.

Наш предлог: INNISFREE Green Tea Seed Cream

Крем богат со влага кој надополнува и помага да се задржи водата, без чувство на лепливост. Направен е со екстракт од зелен чај и масло од семе од зелен чај, добиено од органската фарма USDA-сертифицирана на брендот на островот Јеју, Јужна Кореја.

Зелениот чај за убавина содржи 3,5 пати повеќе аминокиселини отколку обичниот зелен чај што овозможува подобрена хидратација за да се врати мазниот и еластичен тонус на кожата.

Тоа се моќни состојки богати со аминокиселини и антиоксиданти кои помагаат во зајакнување на бариерата на кожата и ја штитат од надворешните влијанија, правејќи ја кожата смирена со интензивна хидратација.

Најдобра хидратантна крема за лице за сува кожа

Доколку имате сува кожа и/или зрела кожа, на вашата кожа може да и недостасува повеќе маснотија отколку вода, и најверојатно ќе има недостаток и во студени и суви зимски сезони; сепак, може да варира во голема мера помеѓу поединци.

Доколку спаѓате во оваа категорија, побарајте креми и лосиони на база на масло, со богата текстура, но избегнувајте производи што содржат алкохол и парфеми.

Производите формулирани со оклузивни состојки можат да обезбедат интензивна хидратација кои особено се погодни за многу суви типови на кожа (и сува коса), како и за оние на кои им е потребен третман на егзема.

Можете да користите производ кој дејствува како хумектант и оклузив за привлекување и задржување на водата, за да спречите испарување на водата и да ја заштитите кожата од надворешни иританти.

Наш предлог: Pyunkang Yul Intensive Repair Cream

Овој врвен хидрантен крем е направен со иновативна формула која комбинира пептиди, церамиди и ботанички екстракти.

Дизајниран за оние со кожа без сјај и сува кожа на која и е потребна обемна хидратација и хранливи материи за да ја трансформираат во здрава кожа со еластичен тен. Ова е вегански производ без мирис.

Најдобар хидратантен крем за мрсна кожа

Многу луѓе имаат погрешно мислење дека на мрсната кожа не и требаат хидратантни креми или користењето крем за лице може да направи кожата да се воспали и да произведе уште повеќе вишок себум.

Делумно е точно затоа што тоа може да се случи доколку користите погрешни производи, но треба да разберете дека маслото и водата се две различни работи – маслата ја задржуваат водата во кожата и создаваат масни бариери за да спречат губење на вода додека навлажнувачите-хидраторите ја надополнуваат.

Најдобрите хидратантни креми за лице за мрсна кожа се лесни производи од тип гел со формули без маснотии. Тие лесно се апсорбираат во кожата без никаква пречка што може да ги затвори порите.

Избегнувајте тешки креми кои се формулирани со оклузивни состојки, масла со високо ниво на олеинска киселина, бидејќи тоа може да доведе до преоптоварување на вашата кожа, што резултира со затворање на порите, избувнувања и акни.

Оклузивните состојки се познати по тоа што се густи и мрсни и тие не се во состојба да се впијат во кожата поради големите молекули, правејќи ја кожата помрсна и предизвикува дополнително преоптоварување.

Олеинската киселина (омега-9, масна киселина) е тешка масна киселина која стои на површината на кожата – одлична за сува или зрела кожа, но големо не-за масна кожа. Неколку примери на масла кои се богати со олеинска киселина се маслата од сончоглед, марула и кокос.

Наш предлог: Cosrx Oil-Free Ultra-Moisturizing Lotion with Birch Sap

Овој лесен лосион е богат со 70% сок од бреза и природни состојки кои обезбедуваат изобилство на аминокиселини, витамини, минерали и антиоксиданти во вашата кожа.

Оваа формула со брза апсорпција помага да се подобрат нивоата на хидратација во кожата, додека се одржува рамнотежата на маслото и водата за да се спречи вишокот на производство на себум и понатамошни избувнувања.

Наш предлог: Benton Aloe Propolis Soothing Gel

Формулиран со моќни смирувачки состојки, 80% сок од алое вера и 10% прополис. Овој лесен гел помага во хидрирање и балансирање на вашата кожа, истовремено ослободувајќи ја сувоста и иритацијата кај чувствителната кожа.

Со антибактериски и лековити својства, овој нежен хидрирачки крем помага да се осветли тенот на кожата и да исчезнат лузните од акни и несовршености.

Најдобар хидратантен крем за кожа склона кон акни

Ако вашата кожа е склона кон дамки и црнки, вашата кожа е помрсна, можете да се повикате на упатствата за масни типови на кожа.

Обидете се да најдете производи на база на вода, некомедогени, не-акнегени – лесни гелови и емулзии формулирани со салицилна или млечна киселина.

Состојки за пилинг како АХА БХА помагаат во борбата против акните и го отстрануваат вишокот на маснотии и мртвите клетки на кожата без да бидат груби на кожата. Избегнувајте состојки кои предизвикуваат затнување на порите, како агенси за оклузија.

Наш предлог: Pyunkang Yul Acne Cream

Ова е лесен, крем-гел без маснотии, кој ја смирува кожата склона кон акни и спречува инвазија на бактерии во порите, притоа држејќи го прекумерниот себум под контрола.

Формулиран со екстракт од овошје Forsythia и екстракт од бела врба помага смирување на иритираната, стресена кожа. Бакарниот трипептид дејствува како природен антиоксиданс, го отстранува оштетениот колаген и еластин од кожата и ги регенерира новите, овозможува зајакнување кожната бариера.

Наш предлог: Some By Mi AHA BHA PHA 30 Days Miracle Cream

Богат со состојки кои се борат против акни, како што се чајно дрво, AHA, BHA и PHA, овој крем за смирување е совршен третман за кожа склона кон акни.

АХА помагаат во ексфолијација на мртвите клетки од кожата од површината на кожата, BHA за ослободување од запушените нечистотии и вишокот на себум, додека PHA спречува губење на влажноста на кожата.

Чајното дрво е познато по своите антиинфламаторни и антимикробни својства кои помагаат во смирување на црвенилото и воспалението, оставајќи ја кожата чиста и мазна.

Најдобра хидратантна крема за лице за комбинирана кожа

Предизвик е да се најде вистинскиот хидратантен крем за лице за комбинирана кожа бидејќи некои делови од лицето се суви, а други се мрсни. Можеби имате прашање како „Дали треба да користам производ што помага да се ослободи од сувите и груби делови на кожата или од мрсни дамки?“.

Вашата најдобра опција е да изберете хидратантна крема која има функција и кај двата типа на кожа – лесна, гел формула без масло со навлажнувачки агенси како хијалуронска киселина.

Нанесете повеќе лосион за лице на типично сувите делови на лицето како образите и вилицата и помалку во областа на Т-зоната, како челото, носот. Наоѓањето добар избалансиран производ за кожа е од фундаментално значење за подобрување на овој незгоден тип на кожа.

Наш предлог: Pyunkang Yul Moisture Cream

Збогатен од концентрирана мешавина од природни и хидрантни состојки, кремот за хидратација на Pyunkang Yul е одличен крем за лице за секој ден што ја одржува вашата кожа удобна, избалансирана и хидрирана.

Оваа нежна формула лесно се нанесува и брзо се апсорбира без лепливост или мрснотија, докажувајќи ја потребната хидратација и храна. Направен е без мириси, вештачки бои и други штетни хемикалии.

Најдобра хидратантна крема за лице за чувствителна кожа

Пробувањето на нови производи може да биде застрашувачко и страшно за оние кои имаат чувствителна или лесно иритирана кожа, но вистинскиот хидратантен крем за лице може да ја заштити кожата од дехидрираност и да спречи вашата кожа да стане црвена или да предизвикува чешање.

Треба да ја одржувате нежно и да се држите до природните производи за нега на кожата, формулирани без груби хемикалии, вештачки мирис, бои, парабени, минерално масло и алкохол.

Ако имате розацеа или егзема, купете производи кои имаат смирувачки својства како алое вера, зелен чај, центела азијатика и јасмин.

 

Наш предлог: Pyunkang Yul Nutrition Cream

Овој хидрантен моќен крем е дизајниран да ја надополни хидратацијата и исхраната на кожата за оние со сува, груба и кожа без сјај. Направен е само од EWG безбедни состојки без мирис и други штетни хемикалии, што го прави одличен за чувствителна кожа.

Наместо прочистена вода, таа е формулирана со моќна состојка против стареење, екстракт од корен од млечна трева. Луксузно густа текстура се топи во кожата, оставајќи ја вашата кожа длабоко нахранета и мека.

Повеќе

Uncategorized

Ноќни маски

Најдобрата рутина за убавина е рутина без напор – и што може да биде поедноставно од нанесување на неверојатна корејска маска за спиење пред легнување

0
Кошничка
  • Нема внесено продукти.